Články v časopisu Můj dům (www.stavnet.cz)
6/2000 Různé role solitéru
Za uměleckými předměty nemusíme chodit pouze do galerií či výstavních síní. Umělecký předmět může zdobit i naše byty, může nás svou krásou těšit každý všední den.
4/2000 Tvorba a proměny dětského pokoje
Máte to štěstí, že vám prostorný byt nabídne možnost zvolit si určení jednotlivých místností, který pokoj vyberete pro děti? Při výběru rozhoduje mnoho ukazatelů. Prvním a patrně nejdůležitějším z nich je dostatek denního světla. Světlo má totiž nesmírný význam nejen vzhledem k potřebným podmínkám dítěte pro jeho práci a zábavu, ale také z hlediska zdravého psychického vývoje.
11/99 Proměny jedné domácnosti
Z různých důvodů se nám leckdy nepodaří získat byt velikosti, světlosti či vybavení, jaké momentálně potřebujeme. Byt, který užíváme, tak musí splňovat naše požadavky po mnoho let. Funkce jednotlivých částí bytu se postupem času mění, ale někdy nejsou podmínky ani na rozsáhlejší rekonstrukci. Jak upravit vnitřní uspořádání bytu, aby nám posloužil v různých životních situacích (aniž bychom přitom výraznějším způsobem bourali zdi), si ukážeme na příkladu konkrétní dispozice. Patří skromnému bytu velikosti 2 + 1 v cihlovém domě.
8/99 Nechte vstoupit květiny. Hrst nápadů pro využití zeleně v interiéru
„Ženu ani květinou neuhodíš,“ říká se. Dodejme, že ji květinou rozhodně neurazíš. A koneckonců – trocha zeleně v bytě neuškodí ani muži. Pramálo záleží na tom, zda bydlíme v městském bytě, nebo v rodinném domku uprostřed přírody. Vždyť bychom se v zájmu zachování svého zdraví a duševní rovnováhy měli nažit „vpustit“ zeleň do bytu, aby nám byla co nejblíže.
2/99 Mistr dokonalých efektů
Asi bychom těžko hledali domácnost, kde by nebylo alespoň v jedné místnosti zrcadlo. Ale dokážeme si představit, co vše pomocí tohoto lidského vynálezu můžeme v interiéru vytvořit?
11/98 Okno má interiér krášlit
Jsou věci, okolo nichž chodíme a bereme je jako samozřejmost. Kupříkladu okno. Jenže co nám připadá banální či samozřejmé, může mít nakonec podstatný vliv na tvář a charakter našeho obydlí – jak zvenčí, tak zevnitř. Okno není jen otvor ve zdi; představuje nedílnou součást jakéhokoliv objektu. V prvé řadě je „zdrojem“ světla a čerstvého vzduchu. Ale při troše citlivosti a dobré vůle můžete okno zapracovat do interiéru a využít jak účelově, tak pohledově.
9/98 Hra s půdorysem
Málokterý byt v paneláku vyhovuje svými dispozicemi potřebám jeho obyvatel. Lepší nabídka materiálů i služeb umožňuje sáhnout ke změnám, jaké z panelákového bytu mohou udělat pohodlnější a příjemnější bydlení. Na příkladě jednoho konkrétního bytu jsme se pokusili alespoň na papíře o přestavbu.
8/98 Dvě patra v jedné místnosti
Byty ve starší zástavbě mívají mnoho společného. Jednak je to velmi podobná dispozice vycházející z požadavků doby, ve které byty vznikaly, jednak to bývají velmi vysoké stropy. Vzhledem k prostornějším místnostem bytu tento prvek vypadá velmi efektně a pro majitele malých bytů nabízí řešení, které umožní získat prostory navíc, nebo dokonce další místnost.
5/98 Váš první byt
Nezáleží na tom, jak velký byt zařizujete – zda miniaturní garsonku, velkou místnost ve starém činžáku či patro rodičovského domu. jedno mají byty určené pro mladé lidi, studenty či mladou rodinu společné: nedostatek financí. Co s tím dělat?
4/98 Jídelní kout nejen v koutě
Jídelní kout nebo samostatná jídelna. Místo v bytě, které je třeba umístit promyšleně, s ohledem na pohodu a praktičnost. Vždyť i lékaři doporučují při jídle klid a příjemné prostředí.
3/98 Jedna místnost, mnoho funkcí
Málo místa v bytě a velké nároky na jeho funkci – to je situace, s níž se setkává mnoho lidí. Oproti klasickým panelákovým jednopokojovým bytům však mají výhodu ti, kdo bydlí ve starších cihlových domech. Obvykle tu bývají větší místnosti, a ani úpravy nejsou tak složité. Jak si se svým jednopokojovým bytem v Praze poradila jeho obyvatelka? Byli jsme při tom.
1/98 Hala - vstupní prostor bytu
Máte velikou halu a nevíte si rady, jak jí vybavit? Pokusíme se vám nabídnout několik alternativ řešení – s maximem úložných prostor i prostor reprezentativních.
11/97 Podoby pracovního stolu
Nenašli bychom asi byt, v němž by nebylo vyhrazeno místo pro pracovní stůl. Ale činnost kterou tu vykonáváme, je rozličná. Rozhodujícím faktorem při výběru správného místa pro stůl je právě druh práce. které se budeme věnovat. Dále rozhoduje i hlučnost, a to zejména v případě některých domácích či kutilských prací. Ideálním řešením je samostatná místnost, která slouží jako pracovna. Ale ne vždy takovou máme k dispozici.
Ložnice, koupelna a WC pro vozíčkáře
Nezasvěcenému pozorovateli se může zdát, že ložnice, koupelna a toaleta tvoří v bytě zónu, jejíž vybavení je vcelku standardní, a tudíž méně náročné. V běžném bytě snad. Zcela jinak je tomu ovšem u bytu pro vozíčkáře. na zařízení zmíněných prostor totiž do značné míry závisí samostatnost těžce tělesně postiženého člověka. Pokud nemá náležitě vybavenou odpočinkovou zónu včetně hygienického zařízení, musí chtě nechtě zapomenout na svůj sen o životě nezávislém na pomoci druhé osoby.
10/97 Bezbariérový byt nejsou jen zadní kolečka
Malá projížďka bytem na vozíčku, při níž překonáváte prahy a vytáčíte se v neuvěřitelně malém, stísněném prostoru, může být pro zdravého člověka – alespoň na chvíli – dobrou zábavou na způsob labyrintu. V poněkud jiném světle se ovšem takový rébus jeví tomu, kdo je k životu na ortopedickém vozíku odsouzen osudem. Jak by měl vypadat byt, aby pro těžce tělesně postiženého člověka nebyl bludištěm, místem hrůzy a zoufalství?
9/97 Bezbariérové bydlení v českých zemích
Handicap má prý původ v anglickém „cap in hand“ – čepice v ruce. Je to vlastně označení pro žebráka, který se neobejde bez cizích milodarů. jenže život a zdraví člověka se může změnit od základů během jediného okamžiku – a změní se tím snad jeho lidská důstojnost? Člověk, kterého nemoc či vážný úraz posadily zčistajasna na ortopedický vozík, nestojí zpravidla o milodary. Potřebuje spíš pochopení, duševní vzpruhu a běžnou pomoc bližních. Jedním ze základních předpokladů důstojného života je kvalitní bezbariérové bydlení. Dvojnásob tu platí heslo „Můj dům – můj hrad“. Nejde o luxus, nýbrž o základní bezpečnost a pohodlí. Právě to u nás zatím kulhá.
8/97 Koupelna třikrát jinak
Variant, jak zařídit koupelnu, v našem případě s půdorysnými rozměry 2 x 2,5 m, je mnoho a každý z mých kolegů by jistě měl další a další nápady. Berte nabídnuté tři varianty jako odrazový můstek pro vaši fantazii.
|