Několik ukázek z mých projekčních prací
Média



Daniela Filipiová - Váš kandidát do Senátu

  

Otázky a odpovědi

Chcete mi položit otázku? Použijte formulář - klikněte zde.

Dobry den, byla mi svěřena rekonstrukce kanceláři. Při výběru bílé keramiky jsem narazil na Vaše stránky a tím na problematiku bezbariérového WC. Prosím Vás tedy o názor, jestli se vyhláška vztahuje i na nás a pokud ano, jak ji naplnit. Na rekonstrukci mam velmi omezený rozpočet. Objekt je v Pražské památkové rezervaci. Kanceláře jsou veřejné přístupné převážně po předchozí domluvě (na ceduli venku bude kvůli úřadům otvírací doba). Stavební rekonstrukce se týká hlavně neveřejné části kanceláří, kde se jen postaví jedna sádrokartonová příčka a jeden dveřní otvor se „zazdi" sádrokartonem a v rohu místnosti se vystaví malá místnost z cementových desek. Dal se obnoví WC a vytvoří kuchyňský kout. Většina úprav je v podstatě zpět na stav, který tam byl tak před 20 lety. Ve veřejných prostorách se pouze změní časti dřeveného imobiliáře (masivní obložení s vitrínami a skříněmi): odstraní se některé skříně, doplní dřevená příčka s dveřmi. Na WC se vymění keramika a ohřívač vody. Vedle WC (cca 90x90) je zhruba stejně velká místnost (80x110), kam chci nově umístit pisoár. Pokud bych musel najit místo velké 140x140, musely by se dělat podstatně větší stavební úpravy. Investice budou muset byt větší a stavební řízení se zřejmě protáhne, protože budeme muset znovu zadat památkáře o vyjádření. Prosím odpovězte mi co nejdříve, abych věděl, zda se touto věcí mam začít vážně zabývat. Možná by pak bylo vhodné domluvit s Vámi osobni konzultaci Dekuji mnohokrát. Zatím chci zůstat v anonymitě. Děkuji za pochopení.

Jsem projektantka – stavařka a chtěla jsem Vás požádat, zda mi můžete poradit kontakty na výrobce – dodavatele technologických zařízení jako jsou zvedací plošiny šikmé i vertikální atd. Na webu jsem moc nepochodila, výrobce Minerva Prostějov zrušil výrobu, jejich následovník fa Manus s.r.o. nemá webové stránky. Další podklady mám od fy Pemeba, ale o té jsem se dočetla na stránkách www.helpnet.cz, že dodávají přímo nebezpečné výrobky, takže se mi nechce je kontaktovat, dokud to ještě někde neověřím. Bylo by možné sjednat si s Vámi schůzku na dané téma? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem.

Dobrý den paní Filipiová, mám takový dotaz: Na stránkách www.bezbarier.cz, jsem se dočetl o problémech ve městě Hodonín. Cituji:..."třícentimetrový schodek je sice podle norem.....(podle jakých?) Ve vyhlášce 369/2001 Sb. je 20 mm, tady 2 cm. To už neplatí a je jiná vyhláška? Děkuji předem za Vaši odpověď na můj dotaz. (Nebo jsem ten článek špatně pochopil?)

Prosím o radu při stanovení počtu parkovacích míst pro zdravotně postižené na parkovišti obchodního centra. Celkový počet parkovacích 70.
Vykládám si správně §5, odst.2 Vyhl. č.369/2001 Sb., že by měla být vyhrazena 4 místa pro zdravotně postižené (5% ze 70ti, zaokrouhleno nahoru)? Děkuji za odpověď.

Vážená paní senátorko, prosím o váš názor na poskytování vyhrazených parkovacích míst pro invalidy na Praze 2, která jsou troufám si říci z 99 % neopodstatněná a zjevně těmito „invalidy" podplacena. Můj osobní názor je, že se Vás osobně tato situace musí nesmírně dotýkat.

Vážená paní senátorko! Dovolte, abych jako Váš volič ve Vašem volebním obvodu vyjádřil své znepokojení nad úrovní ochrany práv duševního vlastnictví v ČR. Již v současné době se ČR řadí mezi státy, kde je vymahatelnost práv duševního vlastnictví na nejhorší úrovni. Nyní je v projednávání novela autorského zákona č.121/2000Sb., která má oslabit práva umělců na odměnu, která je jim přiznávána téměř na celém světě. Navíc má omezit možnost autorů stanovit si výši odměny za užití jejich děl. Taková iniciativa je nepochopitelná zejména v kontextu vstupu ČR do EU, v níž je ochrana práv duševního vlastnictví jednou z priorit. Pro Vaší větší informovanost si Vám dovoluji zaslat graf úrovně ochrany autorských práv v ČR ve srovnání se zahraničím s komentářem odborníků z OSA a rámcovou představu o novele výše zmíněného zákona. Děkuji Vám za Váš čas a jsem s pozdravem.

Před par minutami jsme Vám psal stručný dopis v rámci komentáře při stažení PBB. Chtěl bych se Vás zeptat, jak se se svými zkušenostmi (i zprostředkovanými) – já jsem kvadruplegik – stavíte k řešení WC „co nejmenší umývadlo aby mohlo být co nejblíže k WC a ideálně na něj člověk ze záchodové mísy dosáhnul" ... s tímto názorem jsem se zde setkal od současného poradce pres bezbariérovost, pana Hrusaka. Se svým postižením s tímto řešením nesouhlasím, situace, kdy potřebuji umyvadlo v dosahu jsou řešitelné předem, ale méně místa u WC a umývadla je neodstranitelný fakt, tím spíš, kdy je k přesednutí zapotřebí druhé osoby. Na druhem extrému – obrovském umývadle s vykrojením osobně také netrvám, vesměs mi spíše tyto „rohy" ve stísněných prostorech překáží.
Dekuji za Vás názor vozíčkáře s jiným fyzickým handicapem.

Vážená paní senátorko, prohlížel jsem si vaší publikaci a zjistil jsem, že u ideálního WC pro handicapované uvádíte větší rozměry WC kabiny, než uvádí vyhláška. Proč? Dále se vás chci zeptat na následující- objevil jsem v jedné administrativní budově wc pro handicapované a v něm bylo umístěno umývadlo, které mělo spodní hranu 60 cm nad podlahou. Je to dostačující? Dále mě zarazilo umístění umývadla hned vedle umývadla. Připadá mi to nepraktické. Jaký je váš názor?

Vážená paní architektko,
při hledání na internetu jsem narazil na Vaše stránky www.filipiova.cz a domnívám se, že to je přesně to, co potřebuji. Dále popíšu, o co se jedná...
Mám matku (85 let) mimo jiné s těžkou kyčelní artrózou, což jí prakticky brání v jakémkoliv pohybu. Je na invalidním vozíku a v nejlepším případě udělá pár (spíš plazivých) krůčků v poloze "pololežmo" na chodítku, pochopitelně s příslušnými bolestmi. Operace (kyčelní endoprotéza) vzhledem k věku a dalším skutečnostem pravděpodobně nepřipadá v úvahu.
Matka bydlí sama v bytě 2+1 (panelový dům), přičemž k ní dochází sestra (pečovatelka), která jí mj. myje. Problém je ovšem v tom, že v bytě je klasická paneláková miniaturní koupelna (WC ještě menší), kam se nedostane s vozíkem. Jádro je sice vyzděné (betonovými tvárnicemi), ale jeho už tak malé rozměry se tím možná ještě dále zmenšily...
Uvažujeme o tom, že koupelnu nutným způsobem upravíme - mám na mysli zejména výměnu dveří se zárubní za širší, dále odstranění vany a vytvoření čehosi jako sprchový kout. No a to je právě důvod, proč se na Vás obracím s prosbou o radu či konzultaci... Dovolím si položit několik konkrétních otázek:
1) sprchový kout bych pravděpodobně realizoval svépomocí (zejména finanční důvody). Už léta se zabývám různými stavebními úpravami jak ve svém bytě, tak na chalupě a jinde - pokládám se za "schopného samouka" v oboru, byť moje původní profese je jiná. Mám představu o vykachlíkovaném prostoru (stěny + podlaha) na stejném místě, kde je dnes vana s tím, že by podlaha měla spád směrem k odpadu, pod podlahou a spodními okraji stěn by byla hydroizolace a celý prostor koutu by byl od zbytku koupelny oddělen závěsem či posuvnou zástěnou. Existují doporučené postupy či řešení v takovémto smyslu? Mám na mysli zejména použité materiály, technologie, dodavatele materiálů apod.
2) je k podobné záležitosti (úpravě) nutné stavební povolení? Nepůjde o bourání stěn apod., pouze o výše uvedené práce. Pokud ano, jak složité a náročné je získání takového povolení?
3) za jakých podmínek byste ev. byla ochotna se na dané místo podívat a případně vytvořit nějaký návrh? Stačily by (nebo byly by vhodné) alespoň zpočátku fotografie předmětných prostor včetně rozměrů zaslané mailem?
Děkuji za odpovědi, případně za jakékoliv další užitečné informace.

REAKCE NA SETKÁNÍ: Dobrý večer paní senátorko Filipiová,
až dnes se dostávám k počítači, respektive k osobnímu mailu. Teď teprve jsem si přečetla Váš mail ohledně úterka... Bylo moc milé se s Vámi setkat - i to, že jste mě při svém nabitém programu vyzvala k setkání. Obdivuji, že se dokážete zařadit do aktivního politického života. Jistě jste tím dosáhla výsledky v prosazování práv a potřeb postižených všeho druhu. Připadá mi, že se u nás málo podporuje osvěta v tomto směru. Bohužel jak jsme konstatovaly, je toho tady k řešení příliš mnoho... Jsem Vám vděčná za tip na Notwill, určitě to zkusím vyzkoumat i třeba jako typologický podklad.A samozřejmě Vám moc děkuji za oba poskytnuté podklady k projektování bezbarier -publikaci a CD, je to krásně zpracované!
Semestr ve škole nám včera ukončilo vyhodnocení diplomových prací, teď trvá ještě výstava, bude promoce a nějaké zkoušky. ..Ale jak to bude vypadat pro mě příští školní rok, je ve hvězdách.
Já toho mám vůbec hodně ve hvězdách, -jak se vše vyvine a čemu se budu moci věnovat...
Zdá se mi pravděpodobné, že životní situace mě směřují k tomu, zabývat se bezbariérovostí a systémem následné péče, protože mám určitou zkušenost z toho, jak tu nic takového příliš nefunguje...
Tak že bude-li mi dáno po prázdninách být v kondici, ráda se pustím
do aktivity v tomto směru.
Přeji Vám pěkný letní čas a pokud by Vás napadlo, kde by mě bylo užitečné zapojit, dejte mi prosím vědět. S pozdravem a díky

Vážená paní senátorko,
1) dovoluji si Vás oslovit a požádat o pomoc při zajišťování legislativních změn ve prospěch duševně nemocných,
2) jsem předsedou Sdružení pomoci duševně nemocným ČR, které je ustaveno podle zákona z regionálních občanských sdružení,
3) našim cílem je změnit legislativu pro zajištění důstojného života této nejzranitelnější skupiny osob,
4) pro Vaši informaci přikládám 3 přílohy, které se týkají
a) nutnosti vytvoření zákona na ochranu osob duševně nemocných,
b) případu smrti ženy v pražských Bohnicích, udušenou vlastními výkaly,
c) používání omezovacích prostředků při poskytování sociálních služeb (ústavy sociální péče),
5) prosím, zda byste mě a dalšího člena rady Sdružení mohla přijmout k osobnímu projednání problémů obsažených v přílohách,
6) pokud vyhovíte a přijmete nás, je možno stanovit dny středa 21. – pátek 23. v tomto týdnu od 10.30 h a dále, nebo v násl. týdnu, nejlépe ve středu 28. od 14 h a jinak každý jiný den zase od 10.30 h..
Vážená paní senátorko, dopředu děkuji za pochopení a jakýkoliv podnět, který povede ke zlepšení situace duševně nemocných. Pro úplnost - navázali jsme spolupráci s MUDr.Cabrnochem kde též máme přislíbenou pomoc. Je jisté, že každý dobrý kontakt může pomoci změnit tíživou situaci duševně nemocných v ČR.

Vážená paní, chtěl bych se zeptat, zda v Německu mají nějakou specializovanou normu na tvorbu bezbariérového prostředí?

Prosím, který předpis stanoví požadavek na počet bytů zvláštního určení v bytových domech? Děkuji.

Sledovala jsem v TV nějaký pořad, který přiblížil i projektantům situaci vozíčkáře, který se ocitne v běžném společenském životě. Jelikož jsem nabyla dojmu, že obecná norma stavby bez bariér" určitě není to co by postiženým poskytlo absolutní zařazení do běžného provozuspolečnosti. Bylo však zmíněno, že v zahraničí takový člověk nemusí přemýšlet nad tím, že se liší, když jde do obchodu, na poštu apod. ani na sebe upozorňovat. Ráda bych máte-li dostupné opravdu vyhovující požadavky na povrchy, byty, sklony (ten, který je daný zvládá do kopce jen opravdu trénovaný člověk - tedy s důchodci a dětmi tak musí být vždy doprovod s dostatečnou fyzičkou), jednoduše to co může projektant ve své práci ovlivnit. Za vyřízení děkuji.

Vazena pani Filipiova, predem chci podekovat za odpoved na Vasich strankach k bezbarierovemu bytu, ktery uzivam. Byl mi pridelen v roce 1997 mestem, kde bylo 16 velkych zavad, nedodrzena velikost koupelny dle vyhlasky 174/1994, prahy, nebyla zde madla na WC ani v koupelne, zadna sedacka u sprchy, zadna bezbarierova linka, nedostala jsem se na balkon, kde jsou dvere 60cm a prujezd 55cm! Po dlouhem boji na uradech a stavebnim urade MML mi byly prideleny penize na odstraneni barier v koupelne a WC, dale na elektroinstalaci v byte, dale na bezbarierovou kuchyn. Odstraneni a vazne prekazky pri vstupu na balkon resime, vse se musi postupne. Ale nebyt Vas, nikdy bych to nedotahla do konce. Vytiskla jsem si Vasi odpoved na webovych strankach a dohadovala se na uradech, kde to zabralo! Preci jenom po 5 letech mam bezbarierovy byt! Moc a moc dekuji! Pravdepodobne mi vysli vstric urednici diky Vasemu jmenu a osobnimu jednani u me doma, kde se nestacili divit, jak vzorove nebyla dodrzena vyhlaska o bezbarierovosti. Do koupelny jsem se nedostala, k WC me tahal minimalne 1 clovek, jelikoz 1 m od WC byl sokl, o ktery se mi zastavil vozik, na vodovodni baterie jsem pro vysku nedostala atd.! Vse je ovsem napraveno a ja Vam moc dekuji za pomoc!

Vážená pani senátorko,

možná jste i si i Vy všimla, ze na Havelském trhu vzniklo nove bezbariérové WC, součást to městského mobiliáre. Bohužel je zamčeno na tzv. euroklíč, který nikdo nemá. Je drahý, stoji prý okolo 500 Kč a má zatím v ČR málo dalších využiti. Výsledkem je, ze peníze utracené za instalaci tohoto WC přišly zcela vniveč, ač zřejmě litera jakéhosi zákona byla naplněna. MC Praha 1 mě odkázala na firmu JCDecaux, správce mobiliáře, a tam mi ve velmi obsažné odpovědi sdělili, ze na lepši řešení než zamykání euroklíčem nepřišli. Sama myšlenka univerzálního klíče použitelného na výtahy, plošiny, záchody atd. všude po Evropě je jistě vynikající a jejich masové rozšíření by mohlo vest k postupnému vymizení plošin "na zvonek" a jejich nahrazeni plosinami, které je možno používat skutečně samostatně. JCDecaux o podpoře či sponzoringu neuvažuje a celkem logicky přehrává odpovědnost na zdravotní pojišťovny. Tím se ovšem věc přesouvá do politické roviny, protože pojišťovny jistě samostatně nemají důvod vyčleňovat na toto prostředky, musel by to po nich požadovat stát zákonem či vyhláškou. V naději, ze tuto zákonnou úpravu můžete iniciovat, Vám píšu. S pozdravem

Vážená paní Filipová, chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám přítele, který je na elektrickém vozíku a máme dosti velké problémy najít si byt, aby byl upravený pro něho. Když se nám podařilo najít nějaké bydlení nebylo to zase možné k naší finanční situaci. Proto jsem Vás chtěla poprosit jestli nemáte kontakt na nějakou organizaci, která tyto byty v Praze eviduje. Nebo jestli nevíte na koho bychom se mohli obrátit se žádostí. Předem děkuji.

Na Vaše stránky jsem zabrousil omylem, ale chtěl bych je pochválit za funkčnost, estetický dojem, ale hlavně za jejich příkladnost. Po dlouhé době to byly stránky, které mi dávaly ucelený smysl a navíc byly i čtitelné. S přáním dalšího zdaru.

Dobrý den, mám problém, potřebuji vybudovat novou koupelnu pro vozíčkáře a nevím na koho se obrátit, kdo mi udělá nějaký prospekt, nebo návrh této místnosti. Můžete mi poradit? Děkuji.

Rád bych se Vás zeptal, zda-li existuje nějaký materiál nebo prováděcí předpis k nové vyhlášce č. 369/2001 Sb., kde by byly názorně předvedeny příklady využití této zmíněné vyhlášky v praxi. Realizujeme nejrůznější stavby chodníků a přechodů pro chodce, ale zatím marně pátráme po nějakém vzorovém materiálu, který by nám pomohl aplikovat zásady pro provedení bezbariérových přechodů do praxe. Jedná se nám konkrétně o způsoby provádění a napojení (příp. ukončení signálního pásu na přechodu pro chodce atp.)

Vážená paní senátorko, moje zena trpí po léta roztroušenou sklerózou a její možnosti chůze jsou velmi omezené. Uvazujeme o invalidním vozíku s motorem, který by sama obsluhovala. Bydlíme v panelovém dome na Proseku, podobném tomu, o němž píšete na svých stránkách, takže bude třeba zbudovat rampu. Kompetentní členka vedeni družstva nám je ochotna vyjit vstříc, ale zadala mě, abych se Vás dotázal, jestli maximální sklon 1:12, resp 1:8 který udáváte, se týká také vozíku s pohonem nebo zda je možné (z hlediska předpisu a z hlediska výkonu vozíku) připustit i prudší sklon.

Vážená paní Filipiová, jsem studentem pedagogické fakulty v Olomouci. Mým oborem je speciální pedagogika - somatopedie a etopedie. Zpracovávám diplomovou práci na téma "Koncepce odstraňování architektonických bariér". Chtěl jsem se Vás zeptat, zda již vyšla Vámi zpracovávaná kniha - "Tvorba bezbariérového prostředí".

Chtěl jsem si ji zapujčit v vědecké knihovně, ale nesetkal jsem se s úspěchem. je možné tuto knihu někde získat? Zároveň bych se chtěl zeptat jaké existují jiné publíkace s podobnou tématikou. Děkuji

Prosím o radu v bezbariérovém byte-panelovém, kde není dodržena velikost WC i koupelny dle vyhlášky č.174/1994 sb., byt byl dostaven v roce 1997, kolaudace 10/1997. Majitelem je souk. firma. Jsem imobilní a mam zde malý prostor,z koupelny pouze vycouvám,o 150cm na otočení nemůže byt řeč. Součásti bytu určitě mela byt bezbariérová linka, jelikož v ost. bytech byla již zabudována. Mohla bych majitele nedodržením vyhlášky nějakým způsobem napadnout, třeba aby mi na jejich náklady spojili koupelnu s wc dohromady.O tom,ze okolo domu máme všude chodníky 15-20cm ani nemluvím. Protiskluzová dlažba je standard či nadstandardní pomůckou.Mohu zaslat původní typ koupelny a návrh jejich uprav? Určitou část nutnou k žiti a samostatnosti mam již vyřešenou,ale ten malý prostor mi nevyhovuje a bohužel firma nesouhlasí s probouráním příčky mezi koupelnou a wc. Diky internetu a Vašim stránkám jsem zde nalezla údaje, ale co dal? Děkuji.

Zajímalo by mě, jestli existuje bezbariérová naučná cesta po Praze nebo v jejím okolí a nebo taková, která lze snadno upravit, a dále co si myslíte o projektech Dejte nám šanci a pochopme se. Děkuji.

Dobrý den, paní senátorko, zdravím Vás z Hradce Králové. I když nebydlím ve Vašem volebním obvodu, obracím se na Vás jako na člověka s velkými zkušenostmi v problematice bezbariérového prostředí pro vozíčkáře.

Moje přítelkyně je už 2,5 roku na vozíku a v současné době dostala v Hradci Králové "bezbariérový" byt (uvozovky vysvětlím dále). I když měl být byt bezbariérový, byly tam značné problémy. Například z pokoje na lodžii 10 cm vysoký schod, horní kličky na oknech ve výšce 2 m nad zemí, chybějící madlo u umyvadla, standardně vysoká kuchyňská linka apod. Je to dost neuvěřitelné, ale tyhle věci prošly i kolaudací!!! (Asi proto, že v Hradci Králové za vozíčkáře jednají a rozhodují lidé, kteří sami na vozíku nejsou). Prostě řada věcí v tom bytě neodpovídá vyhlášce 174/1994. Něco se nám už podařilo vyřešit, ten schod na lodžii odstranili, ale ostatní problémy zůstávají a město jako investor se k nim nezná.

Byt je oficiálně zkolaudovaný jako bezbariérový, takže okres nám nemůže dát ani příspěvek na úpravu bytu na byt bezbariérový. Okresní úřad poskytl na tento byt dotaci, údajně ale také jen na byt "bezbariérový", nikoli na byt "bezbariérový pro vozíčkáře". Magistrát tvrdí, že když je byt veden jen jako "bezbariérový" a nikoli "bezbariérový pro vozíčkáře", tak výška kliček na oknech a výška kuchyňské linky není jejich problém. A že už se s tím stejně nedá nic dělat, okna prý předělat nemůžou, novou kuchyňskou linku nekoupí (když už tam jedna je) atd. Výsledkem je zatím jen to, že moje přítelkyně má přidělen byt, ve kterém nedokáže ani otevřít okno (do výšky 2 m se z vozíku prostě dosáhnout nedá), ani nemůže používat velkou část kuchyňské linky (horní skříňky v lince jsou od výšky 140 cm do výšky 210 cm), ale nemůže ani požádat o příspěvek na úpravu bytu a odstranění těchto problémů.

Proto bych se chtěl zeptat na několik věcí:

1. Zda existuje po právní stránce rozdíl mezi bytem "bezbariérovým" a "bezbariérovým pro vozíčkáře"

2. Zda i byt, který by byl jen "bezbariérový" (nikoli tedy přímo "...pro vozíčkáře"), musí splňovat podmínky vyhlášky 174/1994.

3. Pokud i byt, který je jen "bezbariérový" musí splňovat podmínky vyhlášky 174/1994, na koho se v tomto případě obrátit se stížností (jednání s městem ani se Správou nemovitostí k ničemu nevedou).

4. Zda ze znění vyhlášky 174/1994 vyplývá požadavek na výšku a umístění horních skříněk kuchyňské linky (u kliček na oknech je to jasné, to je ve vyhlášce přímo uvedeno).

Děkuji Vám za jakoukoli odpověď a přeji Vám hodně úspěchů ve Vaší další práci pro zdravotně postižené.

Máte-li dotaz týkající se mé profese, vyplňte laskavě níže uvedený formulář. Váš dotaz i má odpověd bude uvedena na této stránce spolu s ostatními otázkami a odpověďmi. Vaše jméno ani adresa zveřejněna nebude.

Těším se na Vaše dotazy.

Jméno:

Město:

E-mail:

Dotaz:

   

 Nahoru

Na titulní stranu